Ovaj sajt koristi tehničke, analitičke i nezavisne kolačiće.
Nastavkom pregledanja prihvatate upotrebu kolačića.

Preferences cookies

Italija i Srbija

Italija i Srbija imaju odlične bilateralne odnose, zasnovane na zajedničkoj deklaraciji o strateškom partnerstvu koja je potpisana 13. novembra 2009. Od te godine, praćenje toka bilateralnih odnosa odvija se na najvišem nivou, na redovnim međudržavnim samitima koji se održavaju na smenu u Italiji i u Srbiji, uz učešće ministarstkih delegacija i pod zajedničkim vođstvom oba premijera. Italija je jedan od glavnih partnera Srbije u procesu evropskih integracija, a trenunto je i među najvećim stranim investitorima u Srbijii i treći po veličini partner u spoljnotrgovinskoj razmeni.

Istorija

POLITIČKO UREĐENJE

 

Republika Srbija je nastala 5. juna 2006. godine, kao sukcesor Državne zajednice Srbije i Crne Gore, koja je prestala da postoji nakon proglašenja nezavisnosti Crne Gore 3. juna 2006. godine.

 

Državna zajednica Srbije i Crne Gore je formirana 4. februara 2003. godine kao država sukcesor Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), osnovane 1992. godine nakon raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije od koje su se odvojile Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Makedonija.

 

Važeći Ustav Republike Srbije ističe da je Kosovo sastavni deo njene teritorije, na osnovu Rezolucije UN 1244 iz 1999. godine, koje je bilo pod upravom Misije Ujedinjenih Nacija (UNMIK) sve do 17. februara 2008. godine, kada je Kosovo proglasilo nezavisnost, koju Beograd nije priznala.

 

U aprilu 2008. godine Srbija je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji.

U decembru 2009. godine ukinute su vize za građane Srbije za ulazak u zemlje Evropske unije potpisnice Šengenskog sporazuma.

Istog meseca 2009. godine Srbija je podnela zahtev za kandidaturu za ulazak u Evropsku uniju. U oktobru 2010. godine Savet Evrope je preneo taj zahtev Evropskoj komisiji, koja je 12. oktobra 2011. godine dala pozitivno mišljenje.

Od 1. marta 2012. godine Srbija ima status zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

Evropski savet je 28. juna 2013. godine, nakon što je pozitivno ocenjen napredak koji je Beograd ostvario u usaglašavanju lokalnog zakonodavstva sa tekovinama Evropske unije, kao i napredak u okviru dijaloga sa Prištinom u cilju normalizacije odnosa sa Kosovom, odlučio da pregovori o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji otpočnu do januara 2014. godine.

 

Pregovori o pridruživanju Srbije Evropskoj uniji započeti su 21. januara 2014.

Aktuelnosti

REPUBLIKA SRBIJA

Predsednik Republike Srbije – Aleksandar Vučić

 

Vlada Republike Srbije formirana je 26. oktobra 2022. godine izborom Ane Brnabić za predsednicu Vlade

Predsednica Vlade Republike Srbije – Ana Brnabić

Prvi potpredsednik Vlade zadužen za spoljnu politiku i bezbednost i ministar spoljnih poslova – Ivica Dačić

Potpredsednik Vlade i ministar finansija – Siniša Mali

Potpredsednik Vlade i ministar odbrane – Miloš Vučević

Potpredsednica Vlade i ministarka kulture – Maja Gojković

Ministar privrede – Slobodan Cvetković

Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Jelena Tanasković

Ministarka zaštite životne sredine – Irena Vujović

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture – Goran Vesić

Ministarka rudarstva i energetike – Dubravka Đedović Handanović

Ministar unutrašnje i spoljne trgovine – Tomislav Momirović

Ministarka pravde – Maja Popović

Ministar državne uprave i lokalne samouprave – Aleksandar Martinović

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Tomislav Žigmanov

Ministar unutrašnjih poslova – Bratislav Gašić

Ministarka za evropske integracije – Tanja Miščević

Ministarka prosvete – Slavica Đukić Dejanović

Ministarka zdravlja – Danica Grujučić

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Nikola Selaković

Ministarka za brigu o porodici i demografiju – Darija Kisić

Ministar sporta – Zoran Gajić

Ministar za brigu o selu – Milan Krkobabić

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija – Jelena Begović

Ministar turizma i omladine – Husein Memić

Ministar informisanja i telekomunikacija – Mihailo Jovanović

Ministar za javna ulaganja – Marko Blagojević

Ministar bez portfelja zadužen za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština – Novica Tončev

Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom – Đorđe Milićević

Ministar bez portfelja zadužen za ravnomerni regionalni razvoj – Edin Đerlek

Za više informacija posetite sajt Vlade Srbije: https://www.srbija.gov.rs

Susreti